New Items
The Traxxas Series 1 Power Cell 1200 mAh NiMH battery is a compact 6-cell flat pack designed for Traxxas 1/16 scale and LaTrax (by Traxxas) 1/18 scale vehicles. Features the Traxxas iD connector for use with iD-equipped chargers, low-resistance cells, and heavy-duty welded tabs.
| Spec | Value |
|---|---|
| Chemistry | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Configuration | 6-cell flat (2/3A) |
| Capacity | 1200 mAh |
| Nominal voltage | 7.2V |
| Connector | Traxxas iD |
| Dimensions (L×W×H) | 97 × 35 × 18 mm |
| Weight | 5.01 oz |
Consult your vehicle's owner's manual to verify fitment and proper usage before ordering. Use a NiMH-compatible charger. This battery uses the Traxxas iD connector — compatible with Traxxas iD chargers set to NiMH mode.
Read and follow all manufacturer's instructions and safety guidelines before use.
Native PN: 2925X · Retailer PN: TRA2925X · JackWagon SKU: TRX-2925X





